• Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu

Formularz wyszukiwania

Wojewódzki Konkurs – Edukacja Regionalna w Szkole: Proszę Was, pozostańcie wierni temu dziedzictwu…

12 czerwca 2024

Finał XIV Edycji: Koszęcin, 5 czerwca 2024

 

Malowniczy Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie, będący siedzibą zespołu „Śląsk”, gościł młodych uczestników XIV edycji Wojewódzkiego Konkursu Edukacji Regionalnej. Tegoroczna edycja, odbywająca się pod hasłem „Region – Ludzie – Legendy”, skupiła się na podaniach i legendach, które od wieków stanowią nieodłączną część naszego dziedzictwa kulturowego.

 

Głównym celem konkursu jest nie tylko pogłębianie więzi młodych mieszkańców z regionem, ale także kształtowanie poczucia odpowiedzialności za pielęgnowanie tradycji. W słowach Świętego Jana Pawła II – „Proszę Was, pozostańcie wierni temu dziedzictwu…” – zawiera się esencja przesłania tego wyjątkowego wydarzenia.

 

Szkołę Podstawową nr 4 im.Św. Barbary w Lędzinach dumnie reprezentowała drużyna w składzie: Martyna Patalong, Julia Orocz, Julia Skop, Wiktoria Roventre, Karol Danek oraz Tymon Matlak. Uczniowie pracowali pod okiem doświadczonych nauczycielek: Barbary Boruty, Urszuli Karwath i Magdaleny Krzemińskiej-Kostorz. Ich ciężka praca zaowocowała zdobyciem wysokiego II miejsca w konkursie, w którym wzięło udział 50 szkół podstawowych, z czego tylko pięć zakwalifikowało się do finału.

 

Trudna Droga do Sukcesu

 

Konkurs ma złożoną formułę i przebiega w trzech etapach. Na początku uczestnicy przygotowują sprawozdanie i prezentację z działań prowadzonych w szkole w zakresie edukacji regionalnej w co najmniej dwóch ostatnich latach szkolnych. Następnie wykonują pracę konkursową i podsumowują ją w formie sprawozdania. Finał w Koszęcinie przebiega w formie bezpośrednich potyczek na scenie, gdzie tegoroczny finał składał się z dwóch części: prezentacji zespołowej zrealizowanego projektu oraz przedstawieniu etiudy słowno-ruchowej z udziałem wybranej postaci z mitologii ziemi rodzinnej. Dodatkowo punktowany był udział w grze terenowej, w której uczniowie wykazywali się znajomością beboków, utopców i innych stworów z ludowych wierzeń.

 

Nagrody i dyplomy dla zwycięskich drużyn wręczali: II Wicewojewoda Śląski Michał Kopański, Śląska Kurator Oświaty Aleksandra Dyla oraz Zastępca Dyrektora Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” Tomasz Janikowski. Uroczystość zakończyła się koncertem Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, który był pięknym podsumowaniem tego wyjątkowego dnia.

 

Tegoroczny finał Wojewódzkiego Konkursu Edukacji Regionalnej był nie tylko okazją do rywalizacji, ale przede wszystkim do wspólnego celebrowania bogatej tradycji i dziedzictwa naszego regionu. Emocje, które towarzyszyły uczestnikom, ich opiekunom oraz organizatorom, na długo pozostaną w pamięci. Nasza drużyna pokazała, że potrafi nie tylko zdobywać wiedzę, ale także z pasją ją przekazywać, co jest najlepszym dowodem na to, że dziedzictwo kulturowe naszego regionu jest w dobrych rękach młodego pokolenia.

 

   U.K.

Współpraca
Powiat Bieruńsko-LędzińskiBieruńBojszowyChełm ŚląskiImielinTychyWojewództwo ŚląskieUrząd Marszałkowski Województwa ŚląskiegoŚląski Urząd Wojewódzki w KatowicachPowiatowy Urząd Pracy w TychachRevucaRoccagorgaUnicov