• Zmiana wielkości czcionki
 • Zmiana kontrastu

Formularz wyszukiwania

Informacje dla obywateli Ukrainy

Rząd RP przygotował system teleinformatyczny, który ułatwi nawiązywanie kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy obywatelami Ukrainy - to bezpieczny i wygodny portal pracawpolsce.gov.pl

 

Portal pracawpolsce.gov.pl to: prosta procedura, niewymagane CV, serwis dostępny w kilku językach, dopasowane oferty pracy, wsparcie merytoryczne, bezpieczeństwo użytkowników (domena gov.pl).

Bezpłatna pomoc prawna dla Obywateli Ukrainy

 

Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach informuje, że Naczelna Rada Adwokacka wraz z Okręgowymi Radami Adwokackimi zorganizowała skoordynowaną bezpłatną pomoc prawną dla obywateli Ukrainy – ofiar konfliktu wojennego.

Przy radach adwokackich na terenie całego kraju pomoc koordynują adwokaci.

Na obrazku dwie osoby przecinające wstęgę

Uchodźcy z Ukrainy przebywający w województwie śląskim znajdą pomoc w Katowicach, Біженці з України, які перебувають у Сілезькому воєводстві, отримають допомогу в місті Катовіце

 

Fundacja ADRA Polska otworzyła w Katowicach Centrum Integracyjne dla Cudzoziemców (CIC). Placówka zapewnia kompleksowe, eksperckie wsparcie mające na celu integrację przymusowych migrantów z Ukrainy z polskim społeczeństwem. W styczniu dodatkowo dla kobiet zostaną zorganizowane warsztaty psychologiczne „Droga do nowej siebie”.

Numer Pesel dla Obywateli Ukrainy

 

Aby uzyskać numer PESEL należy zadzwonić do Urzędu Stanu Cywilnego – Referatu Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Lędzinach (32) 216 65 11 wew. 124

Oferta przyjęcia uchodźców z Ukrainy przez kraje UE

Oferta przyjęcia uchodźców z Ukrainy przez kraje UE

 

Śląski Urząd Wojewódzki INFORMACJA: W związku z ofertami Rządów Austrii, Francji, Grecji, Niemiec oraz organizacji pozarządowej z Hiszpanii informujemy o możliwości przyjęcia uchodźców z Ukrainy.

Materiał informacyjny dotyczący możliwości wyjazdów ukraińskich uchodźców do Wielkiej Brytanii

Materiał informacyjny dotyczący możliwości wyjazdów ukraińskich uchodźców do Wielkiej Brytanii

 

можливість виїзду українських біженців до Великобританії (Materiał informacyjny dotyczący możliwości wyjazdów ukraińskich uchodźców do Wielkiej Brytanii)

Zajęcia integracyjne dla dzieci z Ukrainy

Zajęcia integracyjne dla dzieci z Ukrainy

Nauczyciele Miejskiego Przedszkola z O.I. nr 2 zapraszają dzieci z Ukrainy
(w wieku przedszkolnym) wraz z rodzicami na cykl zajęć integracyjnych,
które będą odbywały się we wtorki i czwartki w godz. 15.00-16.30 w naszej placówce.

 

Zajęcia będą darmowe i rozpoczną się 5 kwietnia.

 

Wszystkich chętnych w celu zapisania dzieci na zajęcia prosimy o kontakt
z sekretariatem pod numerem telefonu (32) 216-60-60.

Pomoc materialna dla osób z Ukrainy, które przybyły do Polski po 24.02.2022 r.

Pomoc materialna dla osób z Ukrainy, które przybyły do Polski po 24.02.2022 r.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lędzinach informuje, że przyjmowane są wnioski o wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego w kwocie 300,00 złotych na podstawie art. 31 ust. z dnia 12 marca 2022 roku o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Wnioski można składać w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lędzinach przy ul. Lędzińskiej 47 w Dziale Świadczeń Społecznych.

Poniedziałek od 7:30 do 17:00

Wtorek, środa, czwartek od 7:30-15:30

Piątek od 7:30-14:00

                           

Ważne: Przed złożeniem wniosku o w/w pomoc materialną, należy posiadać numer PESEL i konto bankowe.

informacja dla uchodźców z Ukrainy

Informacja dla uchodźców z Ukrainy

 

Przygotowana przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej informacja dla uchodźców z Ukrainy.

Informacje dla obywateli Ukrainy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wspiera gminy w Polsce, które pomagają ukraińskim uchodźcom. To ważne, aby osoby te czuły się bezpiecznie i swobodnie, a proces ich aklimatyzacji odbył się jak najskuteczniej. W związku z tym Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało tłumaczenie na język ukraiński obowiązujących w Polsce zasad segregacji odpadów.

 

Ми підтримуємо муніципалітети в Польщі, які допомагають українським біженцям. Важливо, щоб ці люди відчували себе в нашій країні безпечно і спокійно і щоб процес їх акліматизації проходив якомога ефективніше.
Тому ми підготували переклад українською мовою правил сортування відходів, що діють у Польщі. Ми сподіваємося, що ця акція, нехай навіть невелика, сприятиме тому, що українцям стане легше жити в нашій країні.

wzór wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy

W dniu 16 marca 2022 r. weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie maksymalnej wysokości świadczenia przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy oraz warunków przyznawania tego świadczenia i przedłużenia jego wypłaty.

KOMUNIKAT MINISTRA CYFRYZACJI z dnia 12 marca 2022 r.

KOMUNIKAT MINISTRA CYFRYZACJI z dnia 12 marca 2022 r. w sprawie określenia terminu wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających stosowanie przepisów art. 4–10 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Ulotka przygotowana przez Cyfryzacja KPRM dla uchodźców

Ulotka opisująca cyfrowe rozwiązania dla obywateli Ukrainy

Ulotki informacyjne dla uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy przekroczyli granicę Polski

Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przygotowała ulotki informacyjne dla uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy przekroczyli granicę Polski. Ulotka ma ułatwić uchodźcom funkcjonowanie w pierwszych  godzinach i dniach pobytu w naszym kraju.

Komunikat związany z sytuacją na Ukrainie

Aktualna sytuacja na granicy polsko-ukraińskiej daje możliwość uaktywnienia się różnego rodzaju grupom przestępczym dążącym do osiągnięcia szybkiego zysku poprzez wykorzystanie dramatycznego położenia osób uciekających przed agresją militarną i katastrofą humanitarną. Tło wojenne oraz przemieszczanie się dużych grup uchodźców wymaga szczególnego zwrócenia uwagi na problematykę przestępstw oraz przeciwdziałania postawom patologicznym czy niegodziwemu traktowaniu ludzi. W obliczu tych szczególnych zagrożeń należy skupić się przede wszystkim na grupie dzieci i kobiet mogących stosunkowo łatwo stać ofiarami przestępstwa handlu ludźmi.

Informacja dla uchodźców z Ukrainy

Jeżeli uciekasz przed konfliktem zbrojnym na Ukrainie, zostaniesz wpuszczony do Polski.

Pomoc dla obywateli Ukrainy / Допомога громадянам України

Przekroczenie granicy

 • Jeśli uciekasz przed rosyjską agresją zbrojna wobec Ukrainy, zostaniesz wpuszczony do Polski.
 • Jeżeli nie masz zapewnionego miejsca pobytu w Polsce, udaj się do najbliższego punktu recepcyjnego.

Перетин кордону

 • Якщо ти тікаєш від збройної російської агресії в Україні, тебе впустять до Польщі.
 • Якщо у Вас немає гарантованого місця перебування в Польщі, зверніться до найближчого рецепційного центра.

Rynek pracy - pomoc dla obywateli Ukrainy / Якщо Ви біженець з України? Ось можлива допомога Вам і Вашій родині у пошуку роботи

Obywatel Ukrainy może skorzystać z bezpłatnej pomocy powiatowego urzędu pracy lub wojewódzkiego urzędu pracy obejmującej wsparcie w znalezieniu pracy, przede wszystkim przez pośrednictwo pracy oraz przez poradnictwo zawodowe.

Uzyskanie pomocy możliwe jest przez bezpośrednią wizytę w urzędzie pracy lub w formie zdalnej poprzez kontakt telefoniczny z urzędem pracy lub Infolinią „Zielona Linia” – tel. 19524, ale również zapoznanie się z informacjami o poszukiwaniu pracy na stronie Publicznych Służb Zatrudnienia w wersji językowej dla obywateli Ukrainy https://lang-psz.praca.gov.pl/uk/.

Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy / ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ

Co zrobić, aby zapisać dziecko do szkoły w Polsce?

• Zbierz dokumenty z dotychczasowej nauki dziecka (świadectwa, zaświadczenia itp.). Jeśli ich nie masz - napisz oświadczenie o sumie ukończonych lat nauki ze wskazaniem placówki, do której dziecko uczęszczało.
• Skontaktuj się z wybraną polską szkołą i złóż wniosek o przyjęcie do szkoły. Decyzję o przyjęciu podejmuje dyrektor placówki.
• Szkoła podstawowa, w rejonie której mieszkasz, ma obowiązek przyjąć Twoje dziecko. Pozostałe szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe przyjmują dzieci w miarę posiadania wolnych miejsc.
• Jeżeli w wybranej szkole nie ma miejsc w danej klasie, skontaktuj się z urzędem gminy, w której mieszkasz i poproś o wskazanie szkoły, w której Twoje dziecko będzie mogło się uczyć.

Pomoc dla Ukrainy - osoby bezglutenowe na śląsku

Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej informuje:

Nasze Stowarzyszenie pomaga osobom chorym na celiakię, dla których jedynym lekarstwem jest dieta bezglutenowa i oferuje pomoc jeżeli trafią do nas ludzie chorzy wymagający stosowania diety bezglutenowej, bo innego lekarstwa w takich przypadkach nie ma.

Na naszej głównej stronie www.celiakia.pl znajduje się informacja w kwestii pomocy i adres kontaktowy pomocukrainie@celiakia.pl.

BAZA LOKALOWA DLA UCHODŹCÓW Z UKRAINY

Województwo Śląskie uruchamia praktyczne narzędzie pomocne dla skojarzenia Mieszkańców naszego Regionu oferujących pomoc mieszkaniową dla obywateli Ukrainy.

Uzgodnienia dotyczące ochrony zdrowia - Uchodźcy wojenni z Ukrainy

Finansowanie świadczeń dla uchodźców z Ukrainy dotyczyć będzie okresu od dnia 24 lutego 2022r. Nie będzie się to wiązać z objęciem uchodźców ubezpieczeniem zdrowotnym, natomiast będzie to uzyskanie uprawnień do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. Zarówno rzeczowych takich jak leki, wyroby medyczne, jak i świadczeń nierzeczowych takich jak usługi (np. porada w POZ, pomoc doraźna, ratownictwo medyczne, lecznictwo szpitalne).

Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy / ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało informację dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy. W materiale znalazły się praktyczne wskazówki dotyczące zapisania dziecka do szkoły oraz praw, jakie przysługują uczniom z zagranicy w polskich szkołach. Informacja została opracowana w języku polskim i ukraińskim.

Skrócona procedura przywozu z Ukrainy do Polski zwierząt zagrożonych wyginięciem

Skrócona procedura przywozu z Ukrainy do Polski zwierząt zagrożonych wyginięciem

 • Na przejściach granicznych z Ukrainą została skrócona procedura w przypadku przywozu do Polski okazów zwierząt gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES).
 • Celem jest zapewnienie bezpieczeństwa ludziom i skrócenie czas przewozu zwierząt.
 • O transporcie zwierząt należy powiadomić z wyprzedzeniem Służbę Celno-Skarbową, Straż Graniczną i inspekcję weterynaryjną.

Pomoc medyczna dla uchodźców z Ukrainy

Wszyscy uchodźcy z Ukrainy ,którzy legalnie przekroczyli granicę Polski po 24 lutego br. / potwierdzenie przekroczenia zostało dokonane przez Straż Graniczną / mają prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej w zakresie :

- podstawowej opieki zdrowotnej

- specjalistycznej opieki zdrowotnej

- leczenia szpitalnego

 

Miejski Zespół Opieki Zdrowotnej w Lędzinach zapewnia dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej zgodnie zakresem prowadzonym przez zespół /www.mzozledziny.pl/ oraz harmonogramami pracy placówek MZOZ

 

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu / TPK / – możliwość kontaktu w języku polskim i ukraińskim

Bezpłatny numer dla całej Polski 800 137 200

Metropolia dla Ukrainy. Bezpłatna komunikacja miejska ZTM dla obywateli Ukrainy

 

 • Od 28 lutego wszyscy obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej Zarządu Transportu Metropolitalnego (ZTM).
 • Агломерація для України. Безкоштовний громадський транспорт для громадян України

  • З 28 лютого всі громадяни України можуть безкоштовно користуватися міським транспортом Транспортного Управління Агломерації (ZTM).

Przyjęcia Uchodźców w domach prywatnych

Starosta bieruńsko-lędziński informuje, że pod adresem e-mail: pomoc_ukraina@powiatbl.pl przyjmowane są deklaracje odnośnie chęci przyjęcia uchodźców w domach prywatnych.

"Status Uchodźcy" - Ważne

Osoby, które zdecydują się zapewnić tymczasowe miejsce pobytu w swoich domach dla rodzin Ukraińskich muszą pamiętać o obowiązku rejestracji tych rodzin w Urzędzie Miasta w Lędzinach w celu uzyskania przez te rodziny statusu Uchodźcy.  

TELEFON DO REFERATU SPRAW OBYWATELSKICH tel.: (32) 216 65 11 do 13, w. 118, 124

Lędziny solidaryzują się z Ukrainą. Gdzie przekazać dary dla Ukrainy?

Zbiórka darów dla ogarniętej wojną Ukrainy rusza od poniedziałku 28 lutego 2022 r. w budynku Urzędu Miasta.
Dary można dostarczać w godzinach pracy urzędu i przekazywać je do Straży Miejskiej która znajduje się przy wejściu do budynku urzędu.
Prosimy o zapoznanie się z listą produktów i środków które mogą być przekazane.

 

LINK

Współpraca
Powiat Bieruńsko-LędzińskiBieruńBojszowyChełm ŚląskiImielinTychyWojewództwo ŚląskieUrząd Marszałkowski Województwa ŚląskiegoŚląski Urząd Wojewódzki w KatowicachPowiatowy Urząd Pracy w TychachRevucaRoccagorgaUnicov