2019-07-10
Szanowni Państwo, W dniu 10 lipca 2019 roku został wydany kolejny numer Gazety Miejskiej pn. “Gazeta Miejska-Lędziny numer 3 / lipiec 2019”, niestety na stronie 8 wkradł się błąd dotyczący wartości inwestycji pn. „Realizacja aktualizowania informacji o pasie drogowym dróg gminnych w technologii elektronicznej”. Prawidłowa wartość inwestycji to 36 868, 50 zł. Redakcja gazety bardzo przeprasza za omyłkę i tym samym informuje, że w wersji elektronicznej podane wartości inwestycji są prawidłowe.
2019-07-02
Dział Świadczeń Rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lędzinach informuje, iż wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego (500+) na nowy okres tj. 2019/2021 przyjmowane są: •Drogą elektroniczną od dnia 1 lipca 2019 r. poprzez: bankowość elektroniczną, platformę usług elektronicznych ZUS lub portal informacyjno-usługowy MRPiPS - Emp@tia •W formie papierowej od dnia 1 sierpnia 2019 r. w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lędzinach w pokoju nr 3
2019-06-17
Rusza szósta edycja Budżetu Obywatelskiego Lędzin. Od 1 czerwca składać można propozycje projektów. Okres ich przyjmowania potrwa do 30 czerwca. W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich lędzinianie mają do wykorzystania łączną kwotę 250 000 zł.
2018-02-12
Przedmiotem oferty jest przeznaczona na sprzedaż gminna nieruchomość gruntowa objęta granicami Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, położona w mieście Lędziny o powierzchni 2,9050 ha.
2017-12-01
Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją dotyczącą współpracy Gminy Lędziny i Ochotniczej Straży Pożarnej w Lędzinach.
2018-04-14
Szanowni MIESZKAŃCY, Uprzejmie informuję, że w Urzędzie Miasta Lędziny przy ul. Lędzińskiej 55, I piętro, pok.111 istnieje możliwość uzyskania bezpłatnej porady prawnej przez mieszkańców Lędzin w każdy poniedziałek od godz.14:30 do godz.16:30. Burmistrz Miasta Krystyna Wróbel
2018-05-21
Gmina Lędziny zleciła opracowanie projektu koncepcyjnego przebiegu łącznika drogowego ul. Lędzińskiej z ul. Zawiszy Czarnego. Planowany przebieg obrazują załączone rysunki. Utworzenie łącznika to ważny element działań podejmowanych na rzecz poprawy jakości infrastruktury drogowej na terenie Lędzin.
2019-05-23
2019-06-04
Oficjalne otwarcie miało miejsce w piątkowe popołudnie 31 maja 2019 roku. Na tę chwilę czekało wielu świeżo upieczonych rodziców, a szczególnie ich pociechy. W Lędzinach otwarto nowoczesne przedszkole. Obiekt powstał za kwotę ok 5,9 miliona złotych. Wśród zaproszonych osób obecni byli: parlamentarzyści, samorządowcy na szczeblu wojewódzkim, powiatowym, gminnym, przedstawiciele instytucji zarządzających oświatą, dyrektorzy gminnych placówek oświatowych oraz najważniejsi - dzieci wraz z rodzicami.
2017-02-17
Powiatowa Komenda Policji w Bieruniu zachęca do wzięcia udziału w tworzeniu Krajowej Mapy Zagrożeń bezpieczeństwa. Kliknij aby dowiedzieć się więcej.
2019-06-11
Ogłoszenie o naborze na wolne stanowisko urzędnicze - GŁÓWNY KSIĘGOWY
2015-12-14
Zainteresowanych nabyciem atrakcyjnej nieruchomości na terenie Miasta Lędziny zachęcamy do bliższego zapoznania się z ofertą Gminy.

Konferencja edukacyjna IPN w Izbie Tradycji przy KWK "Ziemowit"

2016-12-08

W środę, 7 grudnia w Izbie Tradycji znajdującej się przy kopalni KWK "ZIEMOWIT" odbyła się konferencja edukacyjna traktująca o stanie wojennym i strajkach górniczych, jakie miały miejsce w roku 1981. Organizatorami konferencji był katowicki oddział IPN, starostwo powiatowe i KWK „Ziemowit”.

- Stan wojenny był sukcesywnie przygotowywany na przestrzeni całego roku. Władza nie miała najmniejszej ochoty na dialog ze społeczeństwem – oznajmił dr Ryszard Mozgol, pracownik katowickiego oddziału IPN  w trakcie swojego referatu wygłoszonego na konferencji edukacyjnej w Lędzinach. – Dziś nie mamy już wątpliwości co do tego, że stan wojenny absolutnie nie był koniecznością – dodał.

 

13 grudnia 1981 roku Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego (WRON), która - jak twierdzą historycy Instytutu Pamięci Narodowej – nie miała umocowania prawnego, wprowadziła w Polce stan wojenny. Tego dnia złamano nadzieje milionów Polaków i na wiele lat odsunięto szanse na demokratyczne i kapitalistyczne przemiany w naszym kraju.

 

Wprowadzenie stanu wojennego w grudniu 1981 roku zostało odrzucone przez większą część Ślązaków. To właśnie na Śląsku sprzeciw wobec ogłoszenia zapisów dekretu przybrał tragiczny przebieg i doprowadził do rozlewu krwi.

 

Zbliża się 35. rocznica tych dramatycznych wydarzeń. Zdaniem samorządowców powiatu bieruńsko-lędzińskiego jest to znakomita okazja do przypomnienia roli jaką odegrali górnicy i mieszkańcy powiatu bieruńsko-lędzińskiego w sprzeciwie wobec wprowadzenia stanu wojennego. Stąd pomysł na konferencję pod hasłem "Niezłomni'81".

 

IPN-owska konferencja skierowana była przede wszystkim do nauczycieli przedmiotów humanistycznych szkół powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Jej tytuł to: „Opór społeczny mieszkańców powiatu bieruńsko-lędzińskiego w czasie stanu wojennego w 35. rocznicę  strajku na KWK „Ziemowit” i KWK „Piast”. Wprowadzenie stanu wojennego w województwie katowickim”.

 

Jednym z przyczynków do zorganizowania tak ciekawej konferencji na terenie naszego miasta była niedawna promocja książki Aleksandry Nowackiej, wydanej przez gminę Lędziny: „Niezłomny- rzecz o pułkowniku Jerzym Szewełło” (Kliknij tutaj). Książka ta opowiada o strajku na kopalni „Ziemowit” i o tym, jak dzięki dobrej woli i niezłomnej postawie pułkownika Szewełło udało się uniknąć wielkiej tragedii. Na kilka tygodni przed promocją „Niezłomnego” dyrektor katowickiego oddziału IPN dr Andrzej Sznajder spotkał się w Lędzinach z burmistrz miasta Krystyną Wróbel. Otrzymał w prezencie egzemplarz książki i został zaproszony do zwiedzenia Izby Tradycji przy KWK „Ziemowit”. Jak sam podkreślił wygłaszając słowo wstępu do konferencji, miejsce to wywarło na nim niesamowite wrażenie. – Zobaczywszy po raz pierwszy Izbę Tradycji znajdującą się w Lędzinach nie miałem wątpliwości, że jest to idealne miejsce na zorganizowanie konferencji dotyczącej strajków na kopalniach „Ziemowit” i „Piast” – powiedział.

 

Wśród zaproszonych na konferencję gości znaleźli się min.: były dyrektor KWK „Ziemowit”, bezpośredni uczestnik grudniowych wydarzeń - Antoni Piszczek; Alojzy Lysko - współtwórca książki „Niezłomny-rzecz o pułkowniku Jerzym Szeweło”; Krzysztof Setlak –obecny dyrektor połączonych kopalń „Piast-Ziemowit”; a także przedstawiciele władz samorządowych: starosta bieruńsko-lędziński Bernard Bednorz, jego zastępca Henryk Barcik, przewodnicząca rady powiatu Anna Kubica, wiceprzewodniczący rady powiatu Marek Spyra, burmistrz Lędzin Krystyna Wróbel, burmistrz Bierunia Krystian Grzesica, przewodniczący rady miasta Bieruń Adam Rozmus oraz  burmistrz Imielina Jan Chwiędacz.

 

W ramach konferencji wygłoszone zostały przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach cztery referaty. Prelegenci duży nacisk kładli na to by podpowiedzieć nauczycielom jak najskuteczniej zachęcić młodzież do nauki historii współczesnej.

 

W trakcie spotkania odbyła się premierowa prezentacja reportażu (z fotokastem) pt.: „Komisarz Jerzy”, przygotowanego przez redaktora Jana Smyka z Radia Białystok i redaktor Annę Sekudewicz z Polskiego Radia Katowice. Nagranie to powstało na bazie obszernych wypowiedzi uczestników grudniowych zdarzeń na „Ziemowicie”: Antoniego Piszczka, Alojzego Lyski, ks. kanonika dr Józefa Przybyły i Aleksandry Nowackiej - siostry pułkownika Szewełło i autorki książki „Niezłomny”. 

 

Reportaż ten wyemitowano premierowo w radio:

- w Polskim Radio Katowice – 11 grudnia o godzinie 17.15

- w radiowej „Trójce” – 13 grudnia o godzinie 21.00

 

 

 

Reportaż "Komisarz Jerzy" dostępny jest do odsłuchania w załączniku poniżej.

 

 

 

Więcej zdjęć z konferencji znajduje się pod poniższym linkiem:

Kliknij tutaj

 

 

 

Zapraszamy na portal IPN: 13grudnia81.pl

Kliknij tutaj

 

132dwa.jpg
565trzy.jpg
197cztery.jpg
Powiat Bieruńsko-Lędziński Bieruń Bojszowy Chełm Śląski Imielin Tychy Województwo Śląskie Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach Powiatowy Urząd Pracy w Tychach Revuca Roccagorga Unicov
zamknij