• Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu

Formularz wyszukiwania

Wieloletni wokalista Dżemu z młodzieżą o nałogach

30 listopada 2021

"Nałogi - droga donikąd" - To myśl przewodnia spotkania słowno - muzycznego w wykonaniu zespołu Jacek Dewódzki Band, w którym wzięli udział uczniowie klas VII i VIII Szkół Podstawowych w Lędzinach. Wspaniałe połączenie opowieści i dialogu z młodzieżą na temat uzależnień czyli problemu, który coraz częściej dotyka młodych ludzi. 

Zwykle spotkania profilaktyczne kojarzą się z jedną formą – uczniowie siedzą i uważnie słuchają, a nauczyciel czy policjant przekazuje ważne informacje. Jednak coraz częściej wokaliści i inne znane osoby starają się ostrzec młodych przed nałogami.

 

Tak było w Sali Widowiskowo-Kinowej "Piast" w Lędzinach, którą odwiedził były wokalista zespołu Dżem – Jacek Dewódzki wraz ze swoją obecną formacją Jacek Dewódzki Band. Jeżdżą po całej Polsce w ramach swojego projektu „Nałogi – droga donikąd” i opowiadają między innymi historię kolegi – zmarłego wokalisty zespołu Dżem - Ryszarda Riedla.

 

Większość uczniów zna zespół i ich kultowe piosenki, takie jak na przykład „Wehikuł czasu” czy „Sen o Victorii”, przez co byli zainteresowani tym, co goście mają do powiedzenia. Dowiedzieli się jakie zagrożenia i konsekwencje niesie ze sobą branie narkotyków, dopalaczy, a także nadmierne spożywanie alkoholu i napojów energetycznych.

 

Usłyszeli o odpychających skutkach, jakie powoduje zażywanie amfetaminy. Wszystko to miało na celu uczulić ich, by nie szli za tłumem bądź modą, tylko umieli odmówić i nie niszczyli swojego zdrowia, a nawet i życia. Wspomniano również o paru innych znanych osobach, takich jak na przykład wokalista zespołu Nirvana Kurt Cobain. Muzycy zwrócili uwagę na to, że media niepotrzebnie popularyzują osoby, które są uzależnione.

 

Współpraca
Powiat Bieruńsko-LędzińskiBieruńBojszowyChełm ŚląskiImielinTychyWojewództwo ŚląskieUrząd Marszałkowski Województwa ŚląskiegoŚląski Urząd Wojewódzki w KatowicachPowiatowy Urząd Pracy w TychachRevucaRoccagorgaUnicov