• Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu

Formularz wyszukiwania

Święto plonów - Dożynki 2022

2022-09-05

Przełom sierpnia i września to czas, gdy w całej Polsce organizowane są dożynki, zwane także Świętem Plonów. 4 września zakończenie żniw świętowali także lędzińscy rolnicy.

W niedzielę z Placu Targowego w Lędzinach przy ul. Fredry na mszę świętą w kościele Chrystusa Króla wyruszył uroczysty korowód. W korowodzie jak nakazała tradycja uczestniczyli m.in. starości tegorocznych dożynek - Państwo Beata oraz Marek Przybyła, orkiestra dęta Ziemowit, rolnicy, parlamentarzyści, włodarze miasta, oficjele, zaproszeni goście oraz mieszkańcy miasta. Po dotarciu do kościoła nastąpiło uroczyste przekazanie chleba na ręce Proboszcza Parafii.

 

Po mszy rolnicy udali się na obiad, podczas którego na ręce Burmistrza Miasta został przekazany chleb - tradycyjnie upieczony z tegorocznych zbiorów. Na obiedzie zostały zaprezentowane także korony, symbolizujące wszystkie plony, które rodzi ziemia i z których człowiek może korzystać. Są one także wyrazem dumy i radości z zebranych plonów, zachwycają kształtem i bogactwem misternie wykonanych dodatków. Korony jak co roku zostały przygotowane przez rolników z Lędzin, Górek i Smardzowic. Podczas spotkania w restauracji rolnicy otrzymali także upominki oraz listy gratulacyjne z podziękowaniami za ich ciężką pracę.

 

Po zakończeniu części oficjalnej, zaproszeni goście udali się na teren Miejskiego Przedszkola nr 2 w Lędzinach, gdzie dokonano uroczystego sadzenia dębu z okazji tegorocznych dożynek, a także upamiętniającego obchodzone w poprzednich latach 100-lecie Powstań Śląskich. Drzewo przekazał Stanisław Jeziorański – Nadleśniczy Nadleśnictwa Katowice. W sadzeniu pomagali przybyli goście oraz przedszkolaki, które obiecały opiekować się drzewem. Na koniec uroczystości poświęcenia dokonał Ks. Proboszcz Marek Płaza.

 

O godzinie 16:00 na Targowisku Miejskim rozpoczął się Piknik Dożynkowy organizowany w ramach alternatywnych form spędzania wolnego czasu. Zgromadzeni goście mogli posłuchać występu Orkiestry Dętej KWK Ziemowit, przedszkolaków z Miejskiego Przedszkola nr 2 oraz świetnie bawić się przy muzyce zespołu „ZAMACH BAND”. Przed godziną 19:00 na scenie pojawiła gwiazda wieczoru Iwona Węgrowska, która swoim śpiewem uświetniła całą imprezę.

 

Pełne żołądki i roześmiane buzie - to efekt drugiego wydarzenia w ramach tegorocznej edycji "Maszkiety I Konkrety - przegląd śląskiej kultury regionalnej". Na terenie targowiska miejskiego wszyscy zebrani goście mogli degustować potrawy regionalne przygotowane przez: Koło Gospodyń Wiejskich w Woli, Koło Gospodyń Wiejskich Frydek, Klub Aktywności Seniora oraz Nieformalne Stowarzyszenie Ukraina. 1 miejsce w konkursie zajęło KGW Wola. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy. Podczas pikniku swoimi zbiorami pochwalili się także pszczelarze z lędzińskiej Pasieki Edukacyjnej „Pod Strzyżówką”. Nie zabrakło także stanowiska Miejskiej Biblioteki Publicznej, która przygotowała kiermasz książek używanych. Wszyscy miłośnicy literatury mogli tam odnaleźć coś dla siebie.

 

Podczas Pikniku Dożynkowego odbyły się także animacje, konkursy i zabawy sportowe i plastyczne, które stanowiły uzupełnienie uroczystości.

Współpraca
Powiat Bieruńsko-LędzińskiBieruńBojszowyChełm ŚląskiImielinTychyWojewództwo ŚląskieUrząd Marszałkowski Województwa ŚląskiegoŚląski Urząd Wojewódzki w KatowicachPowiatowy Urząd Pracy w TychachRevucaRoccagorgaUnicov