2017-11-07
Jest już nowy, listopadowy numer BIL-a. Zapraszamy do lektury.
2017-02-17
Powiatowa Komenda Policji w Bieruniu zachęca do wzięcia udziału w tworzeniu Krajowej Mapy Zagrożeń bezpieczeństwa. Kliknij aby dowiedzieć się więcej.
2017-12-17
Urząd Miasta w Lędzinach oraz Miejski Ośrodek Kultury zapraszają na Powitanie z Nowym Rokiem 2018. 31 grudnia o godzinie 23.30 do 00:30. Złóżmy sobie życzenia....
2015-12-14
Zainteresowanych nabyciem atrakcyjnej nieruchomości na terenie Miasta Lędziny zachęcamy do bliższego zapoznania się z ofertą Gminy.

Pożegnaliśmy Anielę Mantaj

2012-12-06

W sobotę 1 grudnia pożegnaliśmy Anielę Mantaj poetkę ziemi lędzińskiej, wieloletnią członkinię zespołu folklorystycznego „Ziemowitki" i „Lędzinianki", laureatkę nagrody Towarzystwa Kulturalnego im.Anielina Fabery „Zasłużony dla kultury miasta Lędziny", autorkę zbioru wierszy i opowiadań pisanych gwarą śląską pt. „Jak to piyrwyj bywało".

W jej utworach, gawędach i powiastkach widoczne było zainteresowanie życiem środowiska, w którym żyje. W swojej pamięci zachowała wiele przeżyć i obrazów z przeszłości, które utrwalała na piśmie „dla potomnych", chcąc je ocalić od zapomnienia. Swoją lokalną twórczość często prezentowała podczas okazjonalnych spotkań z młodzieżą.

 

Monika Bednorz, koleżanka Zmarłej, wspomina - Aniela była dobrym duchem zespołu, śpiewała aż do 82-go roku życia, szyła pierwsze stroje śląskie dla nas. O niej można mówić i pisać tylko dobrze, bowiem była niezwykle uczynnym człowiekiem, nikomu nie odmówiła pomocy, życzliwie i otwarcie odnosiła się do wszystkich ludzi, z którymi w swoim długim i bardzo owocnym życiu miała do czynienia.

Powiat Bieruńsko-Lędziński Bieruń Bojszowy Chełm Śląski Imielin Tychy Województwo Śląskie Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach Powiatowy Urząd Pracy w Tychach Revuca Roccagorga Unicov
zamknij