• Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu

Formularz wyszukiwania

Powstają już wieńce dożynkowe

25 sierpnia 2020

Ma prawie metr wysokości, ozdobiona jest zbożem i kwiatami, mowa o koronie dożynkowej, która powstała w gospodarstwie pani Heleny Hachuły. Wieniec, przygotowywano dwa dni, a wykonały go rolniczki z Lędzin.

Teraz trafi on do kościoła św. Anny, gdzie zostanie zaprezentowany i poświęcony podczas Mszy świętej, września br. o 11.00.

 

Tradycyjnie, co roku w innym gospodarstwie rolnym zbierają się kobiety i dzieci, które wspólnie przygotowują te wyjątkowe wieńce. Z ziaren zbóż, kłosów i kwiatów powstają prawdziwe dzieła sztuki. Przydają się tutaj zdolności artystyczne i umiejętności manualne. Mężczyźni zazwyczaj pomagają zbierać żyto, pszenicę, jęczmień i owies, z którego one powstają.  

 

Podczas Dożynek (Święta Plonów), rolnicy dziękują za ukończenie żniw i prac polowych. Tradycyjnie też w Lędzinach organizowane są Dożynki Gminne, które w tym roku odbędą się 30 sierpnia o godz. 11.00 w kościele św. ap. Piotra i Pawła, gdzie odprawiona zostanie Msza św. W tym roku ze względu na sytuację epidemiczną w kraju będą one miały jednak nieco inny charakter. Celebracja tego święta ograniczona zostanie jedynie do zaplanowanej Mszy św., co zostało uzgodnione z przedstawicielami kół rolniczych.

Współpraca
Powiat Bieruńsko-LędzińskiBieruńBojszowyChełm ŚląskiImielinTychyWojewództwo ŚląskieUrząd Marszałkowski Województwa ŚląskiegoŚląski Urząd Wojewódzki w KatowicachPowiatowy Urząd Pracy w TychachRevucaRoccagorgaUnicov