• Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu

Formularz wyszukiwania

Podsumowanie Spotkania z firmą Węglokoks

22 czerwca 2017

W dniu 20 czerwca 2017 roku o godzinie 16:00 w sali Widowiskowo Kinowej Piast w Lędzinach przy ul. Lędzińskiej 55, odbyło się spotkanie z firmą Węglokoks w sprawie możliwości przyłączenia budynków mieszkalnych wielorodzinnych w rejonie dzielnicy Hołdunów i Kolonia Piast do sieci ciepłowniczej.

Ciepło Systemowe codziennie ogrzewa ponad 15 mln Polaków. To całkowicie bezpieczny produkt, zapewniający ciepło i ciepłą wodę, dostarczany do budynków przez systemy miejskie. Zapewnia ono konkurencyjne cenowo ogrzewanie w pracy i w domu, które nie wymagają praktycznie żadnego zaangażowanie ze strony użytkownika. Ciepło Systemowe to bezobsługowe, ekonomiczne ogrzewanie dostępne przez cały rok.

 

Ciepło systemowe jest zielonym, ekologicznym ciepłem – dzięki wysokim normom, związanym z produkcją i dostawą ciepła, ogrzewanie to jest przyjazne dla środowiska naturalnego.

 


Jaką drogę przemierza ciepło systemowe.

 

Aby ciepło trafiło do kaloryfera, czy - w postaci ciepłej wody - do kranu, niezbędne jest prawidłowe działanie kilku elementów składających się na system ciepłowniczy.
Systemem ciepłowniczym nazywamy sieć ciepłowniczą oraz współpracujące z nią urządzenia lub instalacje służące do wytwarzania lub odbioru ciepła.

 

Każdy system posiada swoje źródło, czyli miejsce, w którym wytwarzane jest ciepło. Jest ono zlokalizowane z dala od centrów miast, co gwarantuje, że powietrze, którym oddychasz jest zdecydowanie czystsze, bo nie narażone na tzw. niską emisję. Wytwarzanie może odbywać się w drodze różnych procesów: spalania węgla, gazu, oleju, biomasy, przetwarzania energii słonecznej czy wiatrowej, geotermii, wykorzystania energii elektrycznej. Często też produkcja ciepła odbywa się w kogeneracji, czyli jednocześnie z produkcją energii elektrycznej, co pozwala zmniejszyć zużycie paliwa i emisję dwutlenku węgla.

 

Ze źródła ciepło przekazywane jest w formie ciepłej wody lub pary o odpowiedniej temperaturze do sieci ciepłowniczych, które w większości niewidoczne (bo zlokalizowane pod ziemią) oplatają miasto, umożliwiając przyłączenie budynku do ciepła. Dzieje się to przy pomocy tzw. przyłącza, czyli określonego odcinka sieci, który doprowadza ciepłą wodę bezpośrednio do węzła cieplnego - kolejnego elementu systemu. Zadaniem węzła jest przekazanie ciepła z wody krążącej w sieci do wody obecnej w instalacji grzewczej (odbiorczej) budynku, czyli inaczej podgrzanie wody znajdującej się w instalacji budynku. To całkowicie bezpieczne dla użytkowników i gwarantuje temperaturę w pomieszczeniu, jakiej oczekujesz. Węzły cieplne wyposażone są w systemy automatyki pogodowej, dzięki którym nie musisz się martwić o komfort cieplny w mieszkaniu bez względu na porę roku. Oprócz ogrzewania budynków, ten sam węzeł, wyposażony  w moduł ciepłej wody, zapewnia Ci dostawę ciepłej wody na cele użytkowe. Wody o stałej temperaturze, osiąganej już w chwilę po odkręceniu kranu.

 

Stan zaawansowania projektu w naszym mieści:

 

 

1.Spotkania z Radą Miasta
2.Spotkania z Odbiorcami
3.Zebranie wstępnych deklaracji Odbiorców o przyłączeniu do sieci ciepłowniczej
4.Analiza techniczno–ekonomiczna projektu–studium wykonalności;
5.Rozmowy z właścicielami gruntów po których planowa jest budowa sieci ciepłowniczej

 

 

 

Wstępny plan budowy sieci ciepłowniczej składa się z trzech etapów, i obejmuje zakres czasowy na lata 2018-2021 (etapy budowy z podziałem na obszary znajdują się w prezentacji załączonej do artykułu)

 

 

Aktualny etap obejmuje Składanie wniosków przyłączeniowych do 31.07.2017 na adres:

Węglokoks Energia NSE,

ul.Mickiewicza 2 

32-620 Brzeszcze

 

 

(wniosek do pobrania w załączniku)

 

 

Współpraca
Powiat Bieruńsko-LędzińskiBieruńBojszowyChełm ŚląskiImielinTychyWojewództwo ŚląskieUrząd Marszałkowski Województwa ŚląskiegoŚląski Urząd Wojewódzki w KatowicachPowiatowy Urząd Pracy w TychachRevucaRoccagorgaUnicov