2019-07-10
Szanowni Państwo, W dniu 10 lipca 2019 roku został wydany kolejny numer Gazety Miejskiej pn. “Gazeta Miejska-Lędziny numer 3 / lipiec 2019”, niestety na stronie 8 wkradł się błąd dotyczący wartości inwestycji pn. „Realizacja aktualizowania informacji o pasie drogowym dróg gminnych w technologii elektronicznej”. Prawidłowa wartość inwestycji to 36 868, 50 zł. Redakcja gazety bardzo przeprasza za omyłkę i tym samym informuje, że w wersji elektronicznej podane wartości inwestycji są prawidłowe.
2019-07-02
Dział Świadczeń Rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lędzinach informuje, iż wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego (500+) na nowy okres tj. 2019/2021 przyjmowane są: •Drogą elektroniczną od dnia 1 lipca 2019 r. poprzez: bankowość elektroniczną, platformę usług elektronicznych ZUS lub portal informacyjno-usługowy MRPiPS - Emp@tia •W formie papierowej od dnia 1 sierpnia 2019 r. w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lędzinach w pokoju nr 3
2019-06-17
Rusza szósta edycja Budżetu Obywatelskiego Lędzin. Od 1 czerwca składać można propozycje projektów. Okres ich przyjmowania potrwa do 30 czerwca. W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich lędzinianie mają do wykorzystania łączną kwotę 250 000 zł.
2018-02-12
Przedmiotem oferty jest przeznaczona na sprzedaż gminna nieruchomość gruntowa objęta granicami Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, położona w mieście Lędziny o powierzchni 2,9050 ha.
2017-12-01
Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją dotyczącą współpracy Gminy Lędziny i Ochotniczej Straży Pożarnej w Lędzinach.
2018-04-14
Szanowni MIESZKAŃCY, Uprzejmie informuję, że w Urzędzie Miasta Lędziny przy ul. Lędzińskiej 55, I piętro, pok.111 istnieje możliwość uzyskania bezpłatnej porady prawnej przez mieszkańców Lędzin w każdy poniedziałek od godz.14:30 do godz.16:30. Burmistrz Miasta Krystyna Wróbel
2018-05-21
Gmina Lędziny zleciła opracowanie projektu koncepcyjnego przebiegu łącznika drogowego ul. Lędzińskiej z ul. Zawiszy Czarnego. Planowany przebieg obrazują załączone rysunki. Utworzenie łącznika to ważny element działań podejmowanych na rzecz poprawy jakości infrastruktury drogowej na terenie Lędzin.
2019-05-23
2019-06-04
Oficjalne otwarcie miało miejsce w piątkowe popołudnie 31 maja 2019 roku. Na tę chwilę czekało wielu świeżo upieczonych rodziców, a szczególnie ich pociechy. W Lędzinach otwarto nowoczesne przedszkole. Obiekt powstał za kwotę ok 5,9 miliona złotych. Wśród zaproszonych osób obecni byli: parlamentarzyści, samorządowcy na szczeblu wojewódzkim, powiatowym, gminnym, przedstawiciele instytucji zarządzających oświatą, dyrektorzy gminnych placówek oświatowych oraz najważniejsi - dzieci wraz z rodzicami.
2017-02-17
Powiatowa Komenda Policji w Bieruniu zachęca do wzięcia udziału w tworzeniu Krajowej Mapy Zagrożeń bezpieczeństwa. Kliknij aby dowiedzieć się więcej.
2019-06-11
Ogłoszenie o naborze na wolne stanowisko urzędnicze - GŁÓWNY KSIĘGOWY
2015-12-14
Zainteresowanych nabyciem atrakcyjnej nieruchomości na terenie Miasta Lędziny zachęcamy do bliższego zapoznania się z ofertą Gminy.

Podsumowanie ferii zimowych

2014-02-10

Za nami już tegoroczne ferie zimowe – czas więc na podsumowanie. Dzieci i młodzież z terenu miasta miały do wyboru dużą ilość różnorodnych zajęć. Jak co roku zajęcia odbywały się w jednostkach miejskich: Miejskim Ośrodku Kultury, Fundacji Rozwoju Sportu i Turystyki, Zespole Szkół w Goławcu, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Modelarni Powiatowej LOK, Miejskim Klubie Sportowym „Lędziny”.

 

 

Miejski Ośrodek Kultury

W ramach zajęć zorganizowanych w Miejskim Ośrodku Kultury dzieci mogły uczestniczyć w licznych atrakcjach. Tradycją już stało się organizowanie zajęć szachowych, dzięki którym instruktorzy mogą doskonalić technikę w tejże dziedzinie. Zajęcia szachowe otworzyły tegoroczne ferie w Miejskim Ośrodku Kultury. Janusz Gondzik oraz Józef Kaleta w poniedziałki przypominali zasady gry w szachy, a także tłumaczyli czym charakteryzują się poszczególne części partii szachowych.

Przez kolejne dni odbyły się zajęcia sportowe i plastyczne. Dzięki uprzejmości Dyrekcji trzykrotnie dzieci mogły korzystać z sali gimnastycznej  w Gimnazjum nr 2 w Lędzinach. W tym samym czasie grupa dzieci zainteresowanych częścią plastyczną wykonywała rysunki oraz prace rękodzielnicze. Pierwszego dnia powstały prace zbiorowe dotyczące zimy. Podczas kolejnych zajęć plastycznych dzieci wykonały maski karnawałowe oraz zwierzęta z tektury.

W czwartek 23 lutego został zorganizowany konkurs plastyczny pod tytułem "Bezpieczne Ferie". Przyznane zostały trzy nagrody główne oraz kilka drobnych nagród pocieszenia.

 W czasie ferii zorganizowano dwa przedstawienia dla dzieci: "Eliza w Krainie Zimy" oraz "Przygody Kapryśnej Królewny". Oba przedstawienia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem także tych dzieci, które nie uczęszczały na zajęcia w Miejskim Ośrodku Kultury. Na przedstawienia przyszli również dorośli wraz z najmłodszymi dziećmi oraz podopieczni Ośrodka Błogosławionej Karoliny.

W piątek 24 stycznia odbyła się wycieczka do Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej. W czasie trzech godzin dzieci zwiedzały Studio, poznawały jego historię a także zapoznawały się z klasycznym sposobami tworzenia filmów, nagrywania dźwięków i fotografowania poszczególnych rysunków. W jednej z sal mogły zapoznać się z współczesnymi sposobami tworzenia filmów przy użyciu komputera, tabletów graficznych oraz programów do grafiki cyfrowej. Na koniec dla uczestników wycieczki odbyła się projekcja klasycznych bajek bielskiego studia: Reksio oraz Bolek i Lolek.

W poniedziałek 27 stycznia w sali kinowej "Piast" odbyły się warsztaty filmowe, na przykładzie bajki "Merida Waleczna". W czasie projekcji, dzieci mogły utrwalić zagadnienia związane z tworzeniem filmów rysunkowych na podstawie produkcji Disneya.

Ciekawym doświadczeniem dla dzieci uczestniczących w zajęciach feriowych były trzydniowe warsztaty teatralne w czasie których, w formie zabawy uczyły się elementów pantomimy, ćwiczyły dykcję oraz tworzyły improwizowane scenki. W warsztatach gościnnie wzięli udział podopieczni z grupy artystycznej Ośrodka Błogosławionej Karoliny. Na zakończenie zajęć 31 stycznia, po przedstawieniu w sali kinowej "Piast", każdy uczestnik otrzymał certyfikat oraz drobny upominek.

 W sumie z zajęć w Miejskim Ośrodkiem Kultury skorzystało 47 dzieci wpisanych na zajęcia stacjonarne w wieku od 7 do 15 lat z Hołdunowa, Lędzin oraz Goławca. Dodatkowo dla wszystkich mieszkańców dostępne były dwa przedstawienia w sali widowiskowej "Piast". W ramach zajęć odbyły się 3 razy zajęcia sportowe, 3 razy zajęcia plastyczne, trzydniowe warsztaty teatralne, jednodniowe warsztaty filmowe,  2 razy odbyły się zajęcia szachowe, oraz wycieczka.

Fundacja Rozwoju Sportu, Kultury Fizycznej i Turystyki

Szeroką  ofertę  zajęć dla lędzińskich dzieci i młodzieży szkolnej podczas ferii zimowych przygotowała  Fundacja Rozwoju Sportu, Kultury Fizycznej i Turystyki. Co prawda ze względu na niemalże bezśnieżną zimę nie można było zaplanować corocznych wtorkowych i czwartkowych wyjazdów autokarem do Szczyrku, ale właśnie brak większych możliwości jeżdżenia na nartach czy łyżwach sprawił, że przez ośrodek Centrum przewijało się dziennie aż około 200 dzieci i młodzieży, gdyż mieli oni tu w czym wybierać. Konkurencja w otwartych halowych turniejach piłki nożnej, siatkówki, koszykówki czy tenisa stołowego, a także w zawodach szachowych była dzięki temu bardzo duża, i to we wszystkich kategoriach wiekowych. Nie brakowało też chętnych do udziału w codziennych grach zręcznościowych oraz różnego rodzaju ćwiczeniach zręcznościowych, począwszy od piłkarzyków ręcznych po rzuty lotkami do celu, skakankę i hula hop. Sporym zainteresowaniem cieszyła się również pływalnia kryta wraz z jakuzzi i brodzikiem. W piątkowe przedpołudnie, 31 stycznia, w hali ośrodka Centrum, podsumowano ferie zimowe organizowane przez wspomnianą Fundację przy wsparciu MKS Lędziny, KTS Lędziny i KSz „Górnik” Lędziny. Nagrody rzeczowe (głównie sprzęt sportowy) oraz słodycze  wręczał najlepszym w poszczególnych konkurencjach sportowych i sportowo-rekreacyjnych prezes FRSKFIT, Andrzej Kostyra, w towarzystwie radnego Edwarda Urbańczyka, kierownika Referatu Sportu w UM, Krzysztofa Bednarczyka, prezesa MKS Lędziny, Roberta Żmijewskiego oraz pracowników Fundacji. Sponsorami nagród byli : Urząd Miasta i FRSKFiT.

 MKS „Lędziny”

W pierwszym tygodniu zajęcia odbywały się w Fundacji Rozwoju Sportu Kultury Fizycznej i Turystki w Lędzinach oraz na boiskach ze sztuczną nawierzchnią. W drugim tygodniu ze względu na mrozy zajęcia i turnieje odbywały się wyłącznie w hali sportowej Fundacji.

Odbyły się 22 mecze w ramach turniejów dla poszczególnych grup wiekowych, równoległe odbywały się  treningi i zajęcia ogólno- sportowe. Tak jak w poprzednich latach każdego dnia zajęcia kończyły się krótkim spotkaniem, podsumowującym zajęcia oraz poczęstunkiem (ciepła herbata, kanapki, ciastka, napoje). Zwycięskie drużyny otrzymały nagrody wręczane przez działaczy klubowych, zakupiony został również sprzęt sportowy, który służyć będzie do dalszego szkolenia dzieci i młodzieży.

Zajęcia prowadzili trenerzy i  instruktorzy Klubu, posiadający odpowiednie kwalifikacje i licencje. W zajęciach wzięło udział około 30 dzieci.

Zespół Szkół

W Zespole szkół na Goławcu zajęcia odbywały się w pierwszym tygodniu ferii. Młodzież najchętniej realizowała się na sali gimnastycznej, gdzie mogli w różnych grach zespołowych  spożytkować swoją energię. Młodsze dzieci uczestniczyły  w zajęciach kulinarnych, tanecznych, wokalnych, plastycznych grach i zabawach ruchowych. Dzieci oprócz dobrej zabawy rozwijały także swoje umiejętności  interpersonalne oraz umiejętność pracy zespołowej. Układanie zespołowe puzzli, kalambury to jedne z licznych gier i zabaw, w których brały udział dzieci. Realizacja twórczych pasji – rysowanie, malowanie, wykonanie masek karnawałowych, które mogą wykorzystać  w czasie zabawy, to dobra zabawa i sposób na ciekawe spędzenie czasu. Wspólna zabawa, odpoczynek oraz możliwość rozwijania zainteresowań dzieci oraz poznanie czegoś nowego - to idea, która przyświecała wychowawcom organizującym zajęcia.

 

Miejska Biblioteka Publiczna

Ciekawą propozycję spędzenia pożytecznie czasu wolnego w czasie ferii zimowych dla najmłodszych mieszkańców miasta  przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna w Lędzinach. W pierwszym tygodniu  zorganizowano konkurs plastyczny  „Mój ulubiony bohater książkowy”oraz warsztaty rękodzielnicze, podczas których dzieci wykonywały lalki i kukiełki. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplom i drobny upominek

 

Modelarnia Powiatowa LOK

W okresie od 20.01 do 24.01.2014r odbywały się „Drzwi otwarte” modelarni powiatowej LOK przy ulicy Lędzińskiej 24, dla młodzieży szkolnej miasta Lędziny jak również powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego. Zajęcia odbywały się w godzinach 9.00 – 13.00, młodzież mogła zapoznać i także spróbować swoich możliwości w budowie modeli latających oraz jeżdżących pod okiem instruktorów modelarskich Janusza Musika i Marka Lizaka. Codziennie modelarnię odwiedzało około 14 uczniów.

 

Więcej zdjęć w fotogalerii.

2014_01_31_najlepszetenisistkistolowewkat_gimnazjum_ml.jpg
ferie201412.jpg
Powiat Bieruńsko-Lędziński Bieruń Bojszowy Chełm Śląski Imielin Tychy Województwo Śląskie Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach Powiatowy Urząd Pracy w Tychach Revuca Roccagorga Unicov
zamknij