Remont zabytkowej byłej plebanii w Lędzinach

 

REMONT ZABYTKOWEGO BUDYNKU BYŁEJ PLEBANI W LĘDZINACH

16 listopada oddano do użytku budynek zabytkowej plebani w Lędzinach.

W budynku wymieniono okna, gruntownemu remontowi została poddana więźba dachowa, zostało wykonane nowe pokrycie dachowe z dachówką ceramiczną oraz orynnowanie, odtworzono zdobienia i gzymsy na elewacji. Prawdziwa rewolucja w wyglądzie budynku nastąpiła za sprawą archiwalnych fotografii z początku XX wieku, które udało się uzyskać od lokalnej społeczności. Na ich podstawie zrekonstruowano sztukaterie i detale architektoniczne okien. Na uwagę zasługuje piękny rzeźbiony ganek przy wejściu od strony ul.Kupilasa z odtworzonymi historycznymi drzwiami.

Wnętrze budynku uległo całkowitemu przeobrażeniu zarówno pod wzgledem funkcjonalnym, jak i estetycznym. Powstałą nowa klatka schodowa, przebudowano część pomieszczeń, powstało nowe zaplecze sanitarne.

Na szczególną uwagę zasługuje sala reprezentacyjna oraz sala centralna na pietrze budynku z dębowo - jesionową posadzką oraz sztukaterią sufitową.

W salkach na parterze odtworzono charakterystyczną dla epoki kolorystykę ścian, wykonano sztukaterie, poddano renowacji stolarkę drzwiową.

W pomieszczeniu czytelni centralne miejsce zajmuje zabytkowy piec kaflowy z malowidłem.

Na budynku wykonano iluminację świetlną elewacji podkreślającą walory estetyczne oraz uwydatniającą nastrój na zewnątrz.

Wokół biblioteki wyłożono kostkę brukarską oraz posadzono bukszpany.

Projektowane podświetlenie architektoniczne budynku

Projektowane podświetlenie architektoniczne budynku

Powiat Bieruńsko-Lędziński Bieruń Bojszowy Chełm Śląski Imielin Tychy Województwo Śląskie Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach Powiatowy Urząd Pracy w Tychach Revuca Roccagorga Unicov
zamknij