2020-02-27
W zakładce "Aktualności" na stronie internetowej: gis.gov.pl znajdują się komunikaty i informacje Głównego Inspektora Sanitarnego na temat koronawirusa SARS-CoV-2.
2020-02-24
Informacje o zaplanowanych transmisjach umieszczane są na stronie internetowej www.ledziny.pl w zakładce aktualności oraz w zakładce nagrania z pracy Rady Miasta. Transmisja na żywo dostępna jest w godzinach trwania Sesji oraz Sesji Nadzwyczajnych Rady Miasta Lędziny
2020-06-01
Wniosek ze swoją propozycją projektu dotyczącą dowolnego okręgu złożyć może każdy pełnoletni mieszkaniec Lędzin w terminie od 1 do 30 czerwca. Zrobić to można na dwa sposoby: osobiście - w kancelarii ogólnej urzędu miasta lub w Punkcie Obsługi Mieszkańców oraz korespondencyjnie - na adres urzędu miasta (ul. Lędzińska 55, 43-143 Lędziny, z adnotacją na kopercie: „Budżet Obywatelski”). Formularze zgłoszeniowe dostępne są w Punkcie Obsługi Mieszkańca w urzędzie miasta oraz na stronie internetowej urzędu miasta.
2020-06-29
Szanowni Mieszkańcy! Bezpłatne porady prawne w Urzędzie Miasta Lędziny udzielane będą tylko telefonicznie pod numerem 32 216 65 11 w.197 w poniedziałek od godziny 14:30 do godziny 16:30 DO ODWOŁANIA
2020-02-17
DLA WYBORÓW PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
2017-02-17
Powiatowa Komenda Policji w Bieruniu zachęca do wzięcia udziału w tworzeniu Krajowej Mapy Zagrożeń bezpieczeństwa. Kliknij aby dowiedzieć się więcej.
2020-02-24
Dziesięciu radnych nie poparło realizacji inwestycji pod nazwą „Budowa łącznika drogowego od ul. Pokoju do ul. Lędzińskiej w Lędzinach”, jako pierwszego etapu budowy łącznika od osiedla Centrum do węzła drogowego "Olszyce". W związku z powyższym gmina Lędziny nie otrzyma dofinansowania w wysokości około 4,3 mln zł na realizację tego zadania.
2020-01-01
Co zyskasz dzięki e-recepcie? jeżeli przepisano Ci więcej leków, nie musisz prosić o odpis i nie utracisz refundacji — każdy lek możesz kupić w dowolnej aptece nie ma ryzyka, że otrzymasz niewłaściwy lek — e-recepta jest zawsze czytelna nie zgubisz jej — wszystkie e-recepty zapisują się na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta zrealizujesz ją w każdej aptece w Polsce
2018-02-12
Przedmiotem oferty jest przeznaczona na sprzedaż gminna nieruchomość gruntowa objęta granicami Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, położona w mieście Lędziny o powierzchni 2,9050 ha.
2020-05-08
Przedmiotem przetargu będzie sprzedaż niezabudowanej nieruchomości gruntowej położonej w Lędzinach przy ul. Lędzińskiej, oznaczonej jako działki o numerach 210/22 o powierzchni 1,9749 ha, 212/22 o powierzchni 0,0321 ha i 214/22 o powierzchni 0,8980 ha. Cena wywoławcza nieruchomości: 3 200 000,00 zł. Przetarg na sprzedaż nieruchomości odbędzie się w pierwszej połowie września 2020 r. w Urzędzie Miasta Lędziny przy ul. Lędzińskiej 55.
2015-12-14
Zainteresowanych nabyciem atrakcyjnej nieruchomości na terenie Miasta Lędziny zachęcamy do bliższego zapoznania się z ofertą Gminy.

BUDŻET MIASTA LĘDZINY NA 2020 ROK NIE ZOSTAŁ PRZYJĘTY PRZEZ RADĘ MIASTA

2019-12-20

Szanowni Mieszkańcy, Radni Rady Miasta w Lędzinach nie przyjęli projektu budżetu na 2020 r., pomimo pozytywnych opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz Komisji Budżetu Rady Miasta Lędziny.

Przez moment miałam nadzieję, że radni z opozycyjnego klubu „Wspólnie dla Lędzin” staną ponad politycznymi podziałami i wezmą współodpowiedzialność za trudny budżet na rok 2020. Tym bardziej, że uwzględniłam ich propozycje zadań inwestycyjnych i wpisałam je do budżetu na przyszły rok. Okazało się jednak, że złożony przez nich wniosek był tylko polityczną zagrywką. W zaistniałej sytuacji zdziwienie ogromne budzi fakt, jak można składać wniosek budżetowy, wiedząc, że się będzie przeciwko niemu głosować?


Tym, samym radni przekreślili zaplanowane w budżecie na rok 2020 inwestycje na kwotę ponad 12 milionów złotych:

 

-  Przebudowa drogi gminnej ul. Modra wraz z oświetleniem drogowym - 195 000 złotych

 

-  Przebudowa drogi gminnej ul. Czapli - wykonanie nawierzchni asfaltowej - 120 000 złotych

 

-  Przebudowa ul. Ekonomicznej w zakresie budowy chodnika od ul. Szewczyka do ul. Grunwaldzkiej - 110 000 złotych

 

-  Przebudowa chodników przy ulicach: Ananasowa, Betonowa, Owocowa, Storczyków - 90 000 złotych

 

-  Przebudowa drogi gminnej ul. Gałczyńskiego i ul. Zabytkowa - dokumentacja projektowa - 40 000 złotych

 

-  Przebudowa drogi gminnej od ul. Lewandowskiej do ul. Gwarków w zakresie wykonania chodnika - dokumentacja projektowa - 12 000 złotych

 

-  Przebudowa drogi ul. Plebiscytowej- 196 500 złotych

 

-  Modernizacja dachu budynku przy ul. Kontnego (OSP) - 110 000 złotych

 

-  Budowa parkingu przy Szkole Podstawowej Nr 4 w Lędzinach w ramach Budżetu Obywatelskiego - 50 000 złotych

 

-  Ogród sensoryczny i modernizacja monitoringu wizyjnego przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Lędzinach w ramach Budżetu Obywatelskiego - 100 000 złotych

 

Rozbudowa i modernizacja Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 1 - 4 800 000 złotych

 

-  Dofinansowanie kosztów budowy przyłączy do sieci kanalizacji sanitarnej - 15 000 złotych

 

-  Wymiana źródeł światła oświetlenia drogowego na efektywne energetycznie - ZIT- 2 - dokumentacja - 180 000 złotych

 

-  Budowa efektywnego energetycznie oświetlenia drogowego - 200 000 złotych

 

-  Budowa oświetlenia na osiedlu Ziemowit - dokumentacja projektowa - 13 000 złotych

 

Wymiana źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych w ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla gminy Lędziny na lata 2018-2020 - 1 611 420 złotych

 

Budowa sali gimnastycznej z łącznikiem do budynku Szkoły Podstawowej Nr 1 w Lędzinach - 3 000 000 złotych

 

Kompleksowa modernizacja Ośrodka Rekreacyjno – Sportowego "Centrum" - 1 500 000 złotych

 

 

 

Niestety wystąpienia Łukasza Kuczka, przewodniczącego klubu „Wspólnie dla Lędzin”, szybko rozwiało moje nadzieje. Okazało się, że polityczny interes opozycji, nastawionej wyraźnie na odwołanie mnie w planowanym przez nich referendum, stał się ważniejszy niż dobro mieszkańców Lędzin.

 

Dla wszystkich samorządów przyszły rok będzie bardzo trudny. W wielu samorządach Prezydenci, Wójtowie i Burmistrzowi wspólnie z radnymi podjęli takie działania, aby mieszkańcy w jak najmniejszym stopniu odczuli skutki planowanych, mniejszych wpływów do samorządowych budżetów. Niestety inaczej stało się w Lędzinach. Po wspólnych opłatkowych życzeniach, w których było wiele słów o współpracy, Łukasz Kuczek pokazał prawdziwe oblicze radnych z klubu „Wspólnie dla Lędzin”.

 

 

Kłamstwem i manipulacją, tak należy określać powoływanie się przez opozycję na rzekomo negatywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej o budżecie Lędzin na rok 2020. Opinia ta jest pozytywna. A zastrzeżenia przedstawione przez RIO dotyczą następujących spraw:

- Pierwsze – to brak sprzedaży działek. No ale jak sprzedawać działki, skoro lędzińscy radni, moim zdaniem pod wpływem „handlarzy ziemią”, tę sprzedaż blokują.

- Drugie zagrożenie w opinii ekspertów RIO wynika z niewłaściwej stawki za wywóz śmieci ustalonej przez radnych Rady Miasta Lędziny.

 

 

Jeśli radni z klubu „Wspólnie dla Lędzin” twierdzą, że sytuacja finansowa jest katastrofalna:

 

-  To dlaczego już we wrześniu 2019 r. zapewnili sobie podwyżkę diet średnio o 46%, co daje średnią kwotę podwyżki o około 470 złotych miesięcznie?

 

-  Powstaje kolejne pytanie z jakich powodów nie poparli wniosku radnych: Bogumiły Stoleckiej, Bogusława Dzierżaka, Bogusława Norasa i Tadeusza Ingrama, aby z tych podwyżek zrezygnować?

 

 

Sytuacja jest dla mnie tym bardziej przykra, że do opozycji już oficjalnie przeszli radni:

-  Anna Wysocka,

-  Karol Kolny,

-  Hubert Handy,

-  Maria Głos,

 

Wymienieni powyżej Radni, w mojej ocenie obrazili się na Burmistrza za to, że ostro skrytykowałam w lutym 2019 roku ich pomysł, aby diety radnych podnieść już od roku 2019.

 

Zawsze będę twierdzić, że praca radnego jest społeczna i dobrowolna. Nikt nikogo nie zmusza do pracy na rzecz mieszkańców, a diety nie są płacą, ale mają zrekompensować utratę dochodów z tytułu pełnienia mandatu radnego.

 

Szanowni Mieszkańcy, pragnę Państwa zapewnić, że wspólnie ze wspierającymi mnie radnymi oraz pracownikami Urzędu Miasta w Lędzinach i innych miejskich jednostek, uczynimy wszystko, aby polityczne działania radnych z opozycyjnego klubu „Wspólnie dla Lędzin” w jak najmniejszym stopniu wpłynęły na funkcjonowanie naszego miasta.

 

Będę na bieżąco przekazywała Państwu informacje na temat dalszych losów budżetu na 2020 rok oraz zaplanowanych inwestycji w mieście, które zostały poważnie zagrożone.

 

Krystyna Wróbel      

Burmistrz Miasta Lędziny

Powiat Bieruńsko-Lędziński Bieruń Bojszowy Chełm Śląski Imielin Tychy Województwo Śląskie Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach Powiatowy Urząd Pracy w Tychach Revuca Roccagorga Unicov
zamknij