2019-04-15
Miasto Lędziny - informacja
Szanowni Mieszkańcy Uprzejmie informujemy, że w dniu 2 maja 2019 r. Urząd Miasta Lędziny będzie nieczynny.
2019-03-15
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało wyniki konkursu „Maluch+”2019. Wśród gmin i jednostek, które otrzymają dofinansowanie są także Lędziny.
2019-02-26
2019-01-24
Przedmiotem przetargu jest sprzedaż niezabudowanej nieruchomości gruntowej położonej w Lędzinach przy ul. Grunwaldzkiej (bocznej), oznaczonej jako działka numer 3351/291 o powierzchni 0,1096 ha. Cena wywoławcza nieruchomości: 95 500,00 zł. Wadium ustalone zostało na kwotę: 9 550,00 zł. Przetarg na sprzedaż nieruchomości odbędzie się w dniu 1 marca 2019 r. o godz. 11.00 w sali 013 Urzędu Miasta Lędziny przy ul. Lędzińskiej 55.
2018-02-12
Przedmiotem oferty jest przeznaczona na sprzedaż gminna nieruchomość gruntowa objęta granicami Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, położona w mieście Lędziny o powierzchni 2,9050 ha.
2017-12-01
Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją dotyczącą współpracy Gminy Lędziny i Ochotniczej Straży Pożarnej w Lędzinach.
2018-04-14
Szanowni MIESZKAŃCY, Uprzejmie informuję, że w Urzędzie Miasta Lędziny przy ul. Lędzińskiej 55, I piętro, pok.111 istnieje możliwość uzyskania bezpłatnej porady prawnej przez mieszkańców Lędzin w każdy poniedziałek od godz.14:30 do godz.16:30. Burmistrz Miasta Krystyna Wróbel
2018-05-21
Gmina Lędziny zleciła opracowanie projektu koncepcyjnego przebiegu łącznika drogowego ul. Lędzińskiej z ul. Zawiszy Czarnego. Planowany przebieg obrazują załączone rysunki. Utworzenie łącznika to ważny element działań podejmowanych na rzecz poprawy jakości infrastruktury drogowej na terenie Lędzin.
2019-01-18
z 18 stycznia 2019 roku o kwalifikacji wojskowej w 2019 roku.
2017-02-17
Powiatowa Komenda Policji w Bieruniu zachęca do wzięcia udziału w tworzeniu Krajowej Mapy Zagrożeń bezpieczeństwa. Kliknij aby dowiedzieć się więcej.
2015-12-14
Zainteresowanych nabyciem atrakcyjnej nieruchomości na terenie Miasta Lędziny zachęcamy do bliższego zapoznania się z ofertą Gminy.

Akcenty Lędzińskie na Trutowisku Murcki XVII święto śląskich pszczelarzy

2018-07-13

Już po raz siedemnasty w lesie murckowskim, ponad trzy kilometry od lędzińskiego osiedla Zamoście, spotkali się śląscy pszczelarze, by uroczyście obchodzić swoje doroczne święto. Oficjalna część spotkania odbyła się w niedzielę, 8 lipca, w ośrodku szkoleniowo-hodowlanym Trutowisko-Murcki.

Rozpoczęła ją tradycyjnie msza dziękczynna w pięknym drewnianym pawilonie Pszczelnik, którą odprawił i homilię wygłosił ks. biskup Jan Kopiec, ordynariusz diecezji gliwickiej, goszczący tu po raz pierwszy. Nabożeństwo koncelebrowali : ks. Grzegorz Kotyczka, kapelan śląskich pszczelarzy, ks. Mikołaj Skawiński, kapelan śląskich leśników i ojciec Alan Ruskiem ofm, będący też hodowcą pszczół. Do mszy śpiewał „Chór Świętego Józefa” z Zabrzega pod dyrekcją Daniela Strządały w asyście 17 pocztów sztandarowych z terenowych kół pszczelarskich.

Po mszy św. prezes zarządu Śląskiego Związku Pszczelarzy – Zbigniew Binko w serdecznych słowach podziękował jej celebrantom oraz chórowi i pocztom sztandarowym, powitał też imiennie wszystkich oficjalnych gości, w tym posłów, przedstawicieli władz wojewódzkich, starostwa bieruńsko-lędzińskiego, okolicznych gmin, zarządu Polskiego Związku Pszczelarskiego, zaprzyjaźnionych związków pszczelarskich w Polsce oraz zagranicą.

Dwóm wieloletnim pszczelarzom i zarazem działaczom wręczono Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Województwa Śląskiego”: złotą obecnemu prezesowi Rejonowego Koła Pszczelarzy Bieruń” - Tadeuszowi Matei, a srebrną byłemu prezesowi tego koła – Stanisławowi Czempasowi. Następnie podziękowania za zaproszenie i gratulacje dla ŚZP złożyli między innymi poseł Barbara Chrobok, prezydent Zarządu Polskiego Związku Pszczelarskiego – Waldemar Kudła, prof. Artur Stojko – pionier apiterapii w Polsce, starosta bieruńsko-lędziński Bernard Bednorz oraz burmistrzowie Lędzin – Krystyna Wróbel i Bierunia – Krystian Grzesica. Interesujący wykład na temat jesiennej wymiany matek wygłosił w pawilonie gość z Białorusi – Dymitrij Rakhmatulin.

Dalsza część święta śląskich pszczelarzy miała charakter biesiady towarzyskiej przy śpiewie i muzyce Zespołu Śpiewaczego „Dąbie” z Psar pod dyrekcją Mirosława Krawczyka, który wraz z Mieczysławem Horzelą grał też i śpiewał do tańca. W międzyczasie można było między innymi obejrzeć wystawę plansz o hodowli pszczół przygotowanych przez Koło Pszczelarzy w Gorzycach i stoisko tego koła, a   przede wszystkim skorzystać z mnóstwa ofert na stoiskach ze sprzętem i produktami pszczelimi oraz na stoiskach małej gastronomii.

 

Podczas tego spotkania nie brakowało wyrazistych akcentów lędzińskich. O wystąpieniu burmistrz K. Wróbel już wspomnieliśmy. Dodajmy, iż jak zwykle, nagłośnienie mszy św. i wykładu zapewnili lędzinianie – Franciszek Moskwa i jego syn Grzegorz, a zarząd powiatowy ZOSP reprezentował jego sekretarz, lędzinianin Stanisław Brzeskot, będący również pszczelarzem. Tradycyjnie główny ciężar przygotowania ośrodka i polany Hamerla do spotkania spoczywał na członkach RKP Bieruń, spośród których najwięcej było lędzinian, a szczególnie na Edmundzie Bryjoku z Lędzin Górek (wiceprezesie i RKP Bieruń, i ŚZP), od wielu lat opiekunie tego ośrodka z ramienia zarządu ŚZP, którego dzielnie wspierała jak zwykle żona Anna oraz inni najbliżsi członkowie rodziny.

 

Spośród nie pszczelarzy licznie biesiadujących na polanie Hamerla najwięcej było mieszkańców Lędzin. Jeden z nich, Jerzy Mantaj, zwierzał się – Uczestniczę w tych spotkaniach wraz z kolegą Teodorem Kołodziejem bodajże już od 2011 roku ze względu na wspaniałą atmosferę tu panującą, możliwość relaksu i wypoczynku na łonie przyrody. Ci co nie byli jeszcze na biesiadzie śląskich pszczelarzy niech żałują, ale za rok, w drugą niedzielę lipca, będą mogli te braki nadrobić – dopowiada.

p1550591.jpg
p1550527.jpg
p1550739.jpg
Powiat Bieruńsko-Lędziński Bieruń Bojszowy Chełm Śląski Imielin Tychy Województwo Śląskie Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach Powiatowy Urząd Pracy w Tychach Revuca Roccagorga Unicov
zamknij